با کاربردی ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ آشنا شوید

 کار کردن با صفحه کلید به جای ماوس نقش بسزایی در استفاده سریع از نرم افزارهای مختلف دارد. در این مطلب قصد داریم مهمترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ را به شما آموزش دهیم.

در زیر لیستی از دستورات کلید های میانبر در فتوشاپ را می بینید که لازم نیست که آنها را حفظ کنید بلکه می توانید با تمرین آنها را به خاطر بسپارید.

 

فرمان های پایه برای کلیدهای میانبر در فتوشاپ

دستورالعمل های پایه به کاربران اجازه می دهد خطاهای ساده را به سرعت حل کنند.

Ctrl + Z: یک اقدام واحد در پروژه خود را لغو کنید.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Ctrl + Alt + Z: اقدامات متعدد را در پروژه خود لغو کنید.

 

رابط کاربری

دستورالعمل های این بخش مربوط به رابط کاربری (UI) فتوشاپ هستند که لیست واسط و پنجره های فتوشاپ را تحت تاثیر قرار می دهند.

Tab: همه جعبه های محاوره ای را از پنجره فتوشاپ حذف می کند. همچنین می توانید با فشار دادن کلید F، اندازه های مختلف صفحه نمایش را تغییر دهید.

راست کلیک [در پس زمینه محیط کار]: پس زمینه پیش فرض را می توانید تغییر دهید. (خاکستری تیره به طور پیش فرض است) برای اینکار تنها کافی است که در پس زمینه راست کلیک کنید و یکی از گزینه هایی که ظاهر می شود را انتخاب کنید.

Shift + Tool Hotkey: برای

انتخاب ابزار و ابزارهای زیر منو، Shift را نگه دارید و کلید میانبر ابزار را فشار دهید.

 

Ctrl + اسکرول [چرخ ماوس]: از این دستور برای تغییر بین آرت بردها استفاده کنید. Ctrl + اسکرول بالا، سبب رفتن به سمت راست می شود و Ctrl + اسکرول پایین، سبب جابجایی به چپ خواهد شد.

 

Ctrl + Tab: این فرمان باعث جابجایی بین تب ها از چپ به راست می شود. برای رفتن از راست به چپ، Ctrl + Shift + Tab را فشار دهید. این دستور درست مثل جابجایی بین تب ها در مرورگرهاست.

فرمان های براش

 

این بخش از کلید های میانبر در فتوشاپ مربوط به قلم مو ها یا براش ها هستند، این دستورات به کاربران اجازه می دهد تا جنبه های مختلف قلم مو ها را به سرعت تغییر دهند. فراموش نکنید که می توانید براش های فتوشاپ را برای خود اختصاصی کنید! ایجاد الگوهای مخصوص خود می تواند سرعت شما را در انجام کارها افزایش دهد.

 

[یا]: اندازه قلم مو را کاهش می دهد یا آن را افزایش می دهد.

{یا}: سختی قلم را افزایش یا کاهش می دهد.

 

aps lock: با استفاده از این دستور، نشانگر قلموی خود را از یک پیش نمایش براش به یک crosshair تغییر می دهد.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

فرمان های رنگ

دستورات این بخش به کاربران اجازه می دهد تا رنگ ها را با استفاده از صفحه کلید به کارهای هنری خود بیفزایند.

 

D: تنظیم پیش زمینه و رنگ پس زمینه به طور پیش فرض (سیاه و سفید).

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Alt + Backspace: انتخاب ها یا یک لایه با رنگ پیش زمینه را پر می کند.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Ctrl + Backspace: انتخاب ها یا یک لایه با رنگ پس زمینه را پر می کند.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

 

X: تغییر بین پیش زمینه و رنگ پس زمینه.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

 

فرمان های Layer

لایه بندی یکی از مهمترین و مهمترین ویژگی های فتوشاپ است. به همین دلیل این کلیدهای میانبر در فتوشاپ از مفیدترین ها هستند.

کلید های شماره (۱، ۲، ۳ …): با انتخاب یک لایه خاص و فشار دادن کلید های شماره به طور خودکار تنظیم میزان شفافیت (opacity) آن لایه تنظیم می شود (“۱” = کدورت ۱۰٪، “۲” = ۲۰٪، “۳” = ۳۰٪ و غیره).

شما می توانید در این بخش با سرعت دو عدد را انتخاب کنید تا opacity لایه را به همان درصد وارد شده تغییر پیدا کند (۳ و ۴ opacity 34٪ را می دهد).

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Shift + کلیک [پانل لایه ها]: برای انتخاب لایه های چندگانه در پانل لایه ها، یک لایه را انتخاب کنید، کلید Shift را نگه دارید و لایه دیگری را انتخاب کنید. این فرمان تمام لایه ها را بین لایه های اول و دوم انتخاب می کند.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Ctrl + کلیک [پانل لایه ها]: برای انتخاب بیش از یک لایه در پانل لایه ها، کلید Ctrl را در هنگام کلیک بر روی لایه های مختلف نگه دارید.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

کلیدهای Ctrl + J [پنل لایه ها]: برای کپی یک لایه در پانل لایه ها، لایه را انتخاب کنید و Ctrl + J را فشار دهید.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Ctrl + New Layer [پانل لایه ها]: کلید Ctrl را نگه دارید و روی لایه New Layer کلیک کنید تا لایه جدید زیر لایه انتخاب شده اضافه شود. برای اضافه کردن یک لایه جدید بالای لایه انتخاب شده فعلی، Shift را نگه دارید و روی دکمه New Layer کلیک کنید.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

کلیدهای Ctrl + Shift + Alt + E: تمام عناصر قابل مشاهده در آرت برد را در یک لایه جدید کپی و پیست می کند.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Ctrl + Thumbnail Click [پانل لایه ها]: برای انتخاب مرزهای لایه به صورت خودکار، Ctrl را نگه دارید و روی Thumbnail در پنل لایه ها کلیک کنید.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Shift + “+” یا “-” [پانل لایه ها]: از طریق Blending Options در پنل لایه های خود تغییر ایجاد کنید.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

فرمان های Transform

ابزار Transform اجازه می دهد تا کاربران اندازه و زاویه قرارگیری لایه ها را به دلخواه تغییر دهند.

Ctrl + T: لایه مورد نظر را انتخاب و به شما امکان می دهد که اندازه تصویر را تغییر دهید. برای تغییر اندازه، Ctrl را پس از انتخاب تصویر نگه دارید و نشانگر مربع محصورکننده را بکشید.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Alt + Shift + Drag: اندازه یک تصویر را با محوریت مرکز تغییر دهید.

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

Shift + Drag [ابزار تبدیل]: تغییر اندازه تصویر با حفظ نسبت اندازه

کلیدهای میانبر در فتوشاپ

کلیدهای میانبر در فتوشاپ به شما قدرت می دهد؛ اگر می خواهید به طور حرفه ای با فتوشاپ کار کنید از همین الان تمرین این میانبرها را شروع کنید. تمرین دوباره و دوباره باعث می شود تا همه این میانبرها را به خوبی به خاطر بسپارید و سرعت کار خود را به شدت افزایش دهید. البته این لیست فقط یک بخش کوچک از کلیدهای میانبر در فتوشاپ است و تعداد زیادی هنوز باقی مانده است. اگر شما این میانبرها را به خاطر بسپارید می توانید از اغلب آنها در سایر نرم افزارهای Adobe استفاده کنید.

منبع : کلیک

Print Friendly
شمارنده