سامسونگ و کوالکام از تأمین مودم‌ آیفون ۵G صرف نظر می‌کنند

بر اساس گزارشی جدید کوالکام و سامسونگ از فرصت تأمین مودم های ۵G برای آیفون صرف نظر خواهند کرد. اما در نهایت کدام شرکت مودم آیفون ۵G را تأمین می کند و این آیفون ها چه زمانی روانه بازار می شوند؟

دلیل این تصمیم از سوی کوالکام به درگیری های چندین ساله بر سر نقض پتنت ها با اپل باز می گردد. به این ترتیب تأمین نشدن مودم های ۵G از سوی کوالکام چندان هم تعجب بر انگیز نیست. اما شرایط برای سامسونگ متفاوت است.

گزارش شده که سامسونگ تعداد موجودی لازم مودم های اگزینوس ۵۱۰۰ را ندارد؛ چیپی که اخیراً تولید آن آغاز شده است. اما اگر سامسونگ موفق شود ظرفیت تولید خود را افزایش دهد می تواند از این موضوع به عنوان اهرم فشاری برای متقاعد کردن اپل به استفاده از مودم هایش بهره ببرد. از سوی دیگر نباید از یاد برد که اپل هم مایل است از رقابت بین تأمین کنندگان بهره ببرد تا قدرت چانه زنی خود برای رسیدن به سود بیشتر را افزایش دهد.

در حال حاضر اپل، اینتل را به عنوان تأمین کننده مودم های مورد نیازش ترجیح می دهد اما مشکل اینجا است که مودم ۵G مدل XMM 8160 اینتل هم تا سال ۲۰۲۰ آماده نخواهد شد. با این حال به نظر می رسد در آیفون های ۲۰۱۹ هم شاهد استفاده از مودم های اینتل (مدل های غیر ۵G) خواهیم بود.

از سوی دیگر هواوی مودم بالونگ ۵۰۰۰ را دارد اما مشابه با چیپست های کایرین تولید «های سیلیکون» (شرکت تابعه هواوی)، تمایلی به فروش این چیپ به دیگر شرکت ها ندراد. UniSOC که با نام Spreadtrum هم مشهور است در حال کار روی مودم ۵G است اما مشخص نیست چه زمانی موفق به تولید شود و به همین دلیل از گزینه های پیش روی اپل به حساب نمی آید.

گزینه دیگر مدیاتک با مودم هلیو M70 است اما گزارشی دیگر اشاره به این موضوع دارد که کارایی چیپ این شرکت، استانداردهای مورد نظر اپل را تأمین نکرده است. در این گزارش همچنین ادعا شده که بعید است سامسونگ از گزینه های پیش روی اپل باشد.

پیش از این گفته می شد آیفون های سال جاری میلادی با پشتیبانی از ۵G همراه نخواهند شد و این موضوع به سال ۲۰۲۰ موکول می شود. اما حالا به نظر می رسد اولین آیفون های ۵G در سال ۲۰۲۱ از راه خواهند رسید.

اپراتورهای مخابراتی اشتیاق فراوانی برای توسعه شبکه های با پشتیبانی از ۵G دارند. تحلیلگران معتقدند در دسترس بودن ۵G به معنای واقعی، در سال آتی میلادی محقق خواهد شد. به این ترتیب اگر کاربران به هر دلیلی از خدمات ۵G رضایت کافی را نداشته باشند، عرضه زودهنگام آیفون های ۵G در سال ۲۰۲۰ می تواند انتقاد از اپل را در پی داشته باشد.

 

 

منبع : DIGIATO

Print Friendly

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شمارنده