پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری X یک نقطه مشترک دارند

در رقابت بین کنسول‌ها می‌توان مدعی شد که بازی‌ها و به طور کلی محتوای انحصاری حرف اول و آخر را می‌زند. اما در چند سال اخیر مایکروسافت بیش از هر کمپانی دیگری از کمتر شدن فاصله بین پلتفرم‌ها استقبال کرده است. حالا با توجه به شایعات اخیر به نظر می‌رسد که احتمالا سونی نیز برنامه‌هایی مشابه در سر دارد، برنامه‌هایی که در نتیجه آن دو کنسول ایکس باکس سری X و پلی استیشن ۵ را به یکدیگر نزدیک‌ می‌کند. دیو تیر (Dave Thier)، نویسنده وبسایت فوربز، در یادداشتی به این موضوع پرداخته که در ادامه آن را می‌خوانیم.

از نظر من اولین تیر در نبرد بین پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری X در ماه مارس (اسفند-خرداد) سال ۲۰۱۶ شلیک شد. همان زمانی که کریس چارلا (Chris Charla)، رییس بخش ID@ ایکس باکس نامه‌ای سر گشاده در مورد قابلیت کراس‌پلی نوشت تا دیگر شبکه‌ها و پلتفرم‌ها را نیز به استفاده از این قابلیت دعوت کند. منظور از شبکه‌های دیگر به طور مشخص، PSN بود و بسیاری این دعوت‌ را نوعی به چالش کشیدن دانستند. کراس‌پلی قابلیتی بود که گیمرها مدت‌ها درخواست آن را داشتند اما به ضرر سونی به عنوان سازنده کنسول برتر این نسل تمام می‌شد. اما مایکروسافت در نقش تولید کننده کنسول دوم این نسل و صاحب پلتفرم ویندوز، دست به حرکت و اقدامی نامتعارف زد.

این اقدام اولین قدم اتفاقی بود که دنیای بازی را در چند سال اخیر تغییر داد. رسم و رسوم قدیمی دارند به مرور از بین می‌روند و سازنده‌های کنسول‌ها نیز متوجه مزیت و سود آسان گرفتن روی بازی‌ها و گیمرهایشان شده‌اند و اینکه به خواسته‌های گیمرهای امروزی توجه کنند. در این زمینه مایکروسافت پیش‌قدم‌ و بیشتر از بقیه فعال بوده است. این کمپانی مدتی می‌شود که بازی‌هایش را روی پلتفرم‌های دیگر به خصوص کامپیوتر عرضه می‌کند و حتی اعلام کرده تمامی عناوین انحصاری ایکس باکس سری X در یکی دو سال اول روی ایکس باکس وان نیز قابل بازی خواهد بود. مایکروسافت به وضوح انگیزه‌های ضد انحصاری خود را نشان داده اما ردموندی‌ها تنها کسانی نیستند که چنین ریسکی می‌کنند.

سونی در این نسل به عنوان آن سازنده‌‌ای معروف شده که دور کنسول و بازی‌هایش حصاری بزرگ کشیده، حصاری که البته به سود ژاپنی‌ها هم تمام شد. این سیستم پیرو مدلی است که نینتندو نیز پیش‌تر به کار برده بود و هنوز هم می‌برد. اینکه ارزش واقعی کنسول را بازی‌های انحصاری موفق و ارزشمندی چون آنچارتد ۴، بلادبورن، اسپایدرمن، گاد آو وار، Horizon Zero Dawn، دث استرندینگ و بازی‌های منتشر نشده‌ای چون Ghost of Tsushima و The Last of Us Part 2 تعریف می‌کنند. این موضوع برای سونی نتیجه‌بخش هم بود. اگر شما یک گیمر باشید و به دنبال بازی‌های داستان‌محور با کیفیت می‌گردید، واقعا دلیلی وجود ندارد که پلتفرمی جز پلی استیشن را انتخاب کنید.

 

 

منبع :VIGIATO

Print Friendly
شمارنده