قابلیت چت متقابل بین فیسبوک مسنجر و واتساپ

بررسی کدهای داخلی فیسبوک مسنجر نشان می‌دهد که این پیام‌رسان به‌زودی قابلیت پشتیبانی از چت مشترک با واتساپ را اضافه خواهد کرد.

از مدت‌ها پیش می‌دانیم که فیسبوک تصمیم به ادغام واتساپ در دیگر اپلیکیشن‌های خود را دارد. چنین ادغامی شاید برای برخی از کاربران خوشایند و برای برخی دیگر ناخوشایند باشد. به‌هرحال غول شبکه‌های اجتماعی تصمیم دارد تا رویکردی یکپارچه را در سرویس‌های پیام‌رسان خود پیاده‌سازی کند. اولین نشانه‌ها از جدی بودن برنامه‌ی آن‌ها نیز اکنون در اپلیکیشن مسنجر دیده می‌شود. Alex193a کاربری است که با مهندسی معکوس،‌ متوجه استفاده از ارجاع‌های whats_app در کدهای فیسبوک مسنجر شد. در جدیدترین نسخه‌‌ی مسنجر، شاهد استفاده‌ی گسترده از ارجاع مذکور هستیم که جدی بودن برنامه‌های فیسبوک را بیش‌ازپیش نشان می‌دهد.

شاید ارجاع‌هایی که اکنون در کدهای فیسبوک مسنجر دیده می‌شوند، قدم‌های ابتدایی برای مسیری طولانی باشند که در انتهای آن، شاهد ترکیب کردن کاربران واتساپ و مسنجر خواهیم بود. تفاوت اصلی بین واتساپ و مسنجر را می‌توان در سیستم امنیتی و رمزنگاری اپلیکیشن سبزرنگ دید. واتساپ اطلاعات چت را روی دستگاه کاربر ذخیره می‌کند و رمزنگاری نقطه‌به‌نقطه هم از قابلیت‌های اصلی آن به شمار می‌رود. همچنین کاربر در واتساپ تبلیغات مشاهده نمی‌کند. همین کاربردهای امنیتی باعث شده‌اند تا استفاده از واتساپ تنها روی یک دستگاه ممکن باشد (برخلاف تلگرام یا سرویس‌های دیگر).

ارجاع‌های اخیر به عبارت whats_app، شکل دادن جداول در دیتابیس محلی را نشان می‌دهد که برای مدیریت کردن پیام‌‌ها و سرویس‌ها روی خود دستگاه کاربر، استفاده می‌شوند. در بخش‌های دیگری از کدهای استخراج شده، شاهد المان‌های دیگری هستیم که به فیسبوک مسنجر امکان می‌دهند تا کاربران مسدودشده در واتساپ را شناسایی کند. همچنین اعلان‌ها از واتساپ و جزئیات مخاطب چت نیز با استفاده از همین بخش‌ها قابل دریافت هستند.

محتوای متنی پیام‌های واتساپ با سرورهای فیسبوک به اشتراک گذاشته نخواهد شد. درنتیجه اپلیکیشن مسنجر برای هماهنگی بهتر با واتساپ که تنها در داخل دستگاه کاربر فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد، نیاز به توسعه‌ی پروتکل‌های بهتر دارد. هنوز مشخص نیست که آیا فیسبوک برای هماهنگ کردن چت بین دستگاه‌های گوناگون، پایگاه داده‌ی محلی از اطلاعات کاربر را در جایی بارگذاری می‌کند یا خیر. به‌هرحال فراموش نکنید که فیسبوک مسنجر برای داشتن امکان چت از چند دستگاه، باید چنین اقدامی را انجام دهد.

درنهایت نمی‌توان اطلاعات منتشرشده از کدهای فیسبوک مسنجر را با قطعیت قبول کرد. توسعه‌ی اپلیکیشن‌ها همیشه با مراحل گوناگون تغییر و بهینه‌سازی همراه می‌شود و شاید در نسخه‌های نهایی، شاهد ارجاع‌ و ارتباط مسنجر با فیسبوک نباشیم.

 

 

 

منبع : زومیت

Print Friendly
شمارنده