اینتل جزئیات تاندربولت ۴ را منتشر کرد؛ پشتیبانی از دو نمایشگر ۴K

فناوری تاندربولت اینتل در سال های اخیر تغییرات متعددی کرده و حالا به نسخه پرسرعت تاندربولت ۳ رسیده است. اینتل به دنبال بهبود این استاندارد ارتباطی بوده و حال جزئیات نسخه بعدی یعنی تاندربولت ۴ را منتشر کرده است.

به گفته اینتل تاندربولت ۴ از نظر حداکثر سرعت از تاندربولت ۳ سریع تر نبوده و همانند نسل قبل نهایت سرعت ۴۰ گیگابیت بر ثانیه را به ارمغان می‌آورد. اما اینتل استاندارد جدید را دستخوش تغییراتی کرده از جمله آن‌ها می‌توان به نیازمندی به سخت افزار قوی تر و پشتیبانی از هاب‌های دارای چند درگاه اشاره کرد.

کامپیوترهای تاندربولت ۴ باید از دو نمایشگر ۴K یا یک نمایشگر ۸K و همچنین از حداکثر سرعت ۳۲ گیگابیت بر ثانیه برای انتقال داده از طریق PCIe پشتیبانی کنند که دو برابر بیشتر از مینیمم سیستم مورد نیاز برای تاندربولت ۳ است.

استاندارد جدید همچنین از داک‌های تاندربولت ۴ و مانیتور با حداکثر چهار درگاه تاندربولت ۴ پشتیبانی می‌کند که از نهایت دو پورت در سیستم‌های تاندربولت ۳ بیشتر است. اینتل می‌گوید کامپیوترها و کابل‌های تاندربولت ۴ با کابل‌ها و لوازم جانبی تاندربولت ۳ سازگار خواهند بود.

به گفته سازنده لپ تاپ‌های «باریک و سبک» که برای شارژ شدن به کمتر از ۱۰۰ وات برق نیاز دارند، باید دستکم در یک پورت از شارژ USB-C مبتنی بر تاندربولت ۴ پشتیبانی کنند. همچنین لپ تاپ‌های تاندربولت ۴ باید قابلیت خارج شدن از حالت Sleep بوسیله کیبورد یا ماوسی که از طریق داک تاندربولت وصل شده را داشته باشند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که انجمن غیرانتفاعی USB-IF که وظیفه ترویج و پشتیبانی از درگاه USB را بر عهده دارد، در شرف رونمایی از استاندارد USB4 است که به گفته آن بسیاری از مزایای تاندربولت ۳ نظیر نهایت سرعت انتقال داده ۴۰ گیگابیت بر ثانیه و پشتیبانی بهتر از نمایشگرهای خارجی را بدون هزینه و مجوز استفاده به ارمغان می‌آورد.

انتظار می‌رود اولین کامپیوترها و لوازم جانبی با درگاه تاندربولت ۴ از اواخر سال جاری میلادی و همراه با پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل Tiger Lake به بازار عرضه شوند.

 

 

منبع : DIGIATO

Print Friendly
شمارنده