کوالکام Quick Charge 5 را معرفی کرد

کمپانی کوالکام از فناوری شارژ سریع ۱۰۰ واتی جدیدش با نام «Quick Charge 5» رونمایی کرد که در عمل می‌تواند یک باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعتی را ظرف ۵ دقیقه از ۰ تا ۵۰ درصد شارژ کند.

این شرکت آمریکایی قصد دارد با عرضه فناوری شارژ سریع نسل پنجم دوباره به عنوان بهترین گزینه در زمینه تکنولوژی مورد بحث شناخته شود. چرا که اختلاف بین توانایی شارژ سریع نسل چهارم و پنجم کوالکام بسیار فاحش بوده و سرعت تغذیه باتری در این نمونه جدید به اندازه قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. با استفاده از این فناوری از سرعت ۱۰۰ وات پشتیبانی شده، باتری ۱۰ درصد خنک‌تر می‌ماند و دستگاه در زمینه راه اندازی ۷۰ درصد بهینگی بیشتری خواهد داشت.

بر اساس آزمایش‌های کوالکام، با استفاده از این فناوری یک باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعتی می‌تواند ظرف ۵ دقیقه از ۰ تا ۵۰ درصد شارژ شود؛ یک شارژ کامل هم حدودا ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید. این امکان با روی آوردن به قابلیت شارژ دوگانه فراهم شده که در واقع باتری را به دو بخش ۲۲۵۰ میلی‌آمپر ساعتی تقسیم می‌کند که به صورت سری به یکدیگر وصل شده‌اند تا ولتاژ افزایش یابد. ضمنا در این تکنولوژی از شارژ سه‌گانه هم پشتیبانی می‌شود.

شارژرهای این فناوری لازم است که خروجی ولتاژی بین ۳.۳ تا ۲۰ ولت و ۳.۳ یا ۵ آمپر ارائه کنند. Quick Charge 5 بر پایه سیستم انتقال برق USB PPS طراحی شده، اما از فناوری‌های قدیمی نسل دوم به بعد هم پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این دستگاه‌های مبتنی بر USB PD و همچنین محصولات اپل (آیفون ۷ به بعد) نیز سازگاری کامل خواهند داشت.

کوالکام مدعی است سیستم جدیدش از نظر نحوه انتقال برق هم ایمن‌تر از نسل‌های قبلی است؛ در واقع فناوری Quick Charge 5 از هشت لایه امنیتی ولتاژ، سه لایه محافظ کلی، سه لایه محافظ حرارت و سه محافظ زمانی برخوردار بوده و همچنین در مقابل نوسان برق و افزایش ولتاژ تا ۲۵ ولت ایمن است.

به علاوه چیپ‌های کنترلی شارژ جای‌گذاری شده در تلفن‌های هوشمند در راستای حفظ امنیت دستگاه بدون بررسی به شارژر متصل شده اطمینان نمی‌کنند؛ به این ترتیب که فناوری به صورت خودکار توانایی‌ها و ظرفیت قابل ارائه توسط شارژر را شناسایی کرده و در عین نظارت بر حرارت باتری، تغذیه مناسب و ایمن را دریافت می‌کند.

طبق ادعای کوالکام از تکنولوژی Quick Charge 5 در موبایل‌های هوشمندی که در سه ماهه سوم سال جاری روانه بازار می‌شوند استفاده خواهد شد. در حال حاضر چیپست‌های اسنپدراگون ۸۶۵ و ۸۶۵ پلاس از فناوری شارژ مورد بحث پشتیبانی می‌کنند، البته نه به معنای آنکه گوشی‌های فعلی حاضر در بازار به این قابلیت مجهز هستند. چرا که لازم است چیپ ویژه این تکنولوژی در موبایل جای‌گذاری شود.

 

 

منبع :DIGIATO

Print Friendly
شمارنده