کد منبع ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ افشا شد

سورس کد منتسب به ویندوز XP SP1 و دیگر نسخه‌‌های این سیستم‌ عامل در فوروم ۴chan افشا شده است. افشاگر کد منبع مدعی است دو ماه وقت را صرف کامپایل کدها کرده و در نهایت ساعاتی قبل آنها را در قالب ۴۳ گیگابایت دیتا در فوروم ۴chan و از طریق تورنت منتشر کرد.

هرچند ادعای این افشاگر هنوز تایید نشده اما در بررسی‌های اولیه تحلیلگران نشانه‌هایی از درست بودن آن به چشم می‌خورد. مایکروسافت هنوز پاسخی به این ادعا نداده و پست مذکور هم در ۴chan از دسترس خارج شده است. در این فایل علاوه بر کد منبع ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ بسیاری از نسخه‌های قبلی نیز دیده می‌شود که شامل MS DOS 3.30، MS DOS 6.0،  ویندوزهای ۲۰۰۰، CE 3، CE 4، CE 5، امبد ۷ و CE و همچنین NT 3.5 Windows NT 4 می‌شود.

در فایل تورنت مذکور پوشه‌ دیگری نیز وجود دارد که دربرگیرنده مجموعه‌ای از مطالب و تئوری‌های توطئه علیه بیل گیتس است. منتشر کنندگان برای دسترسی ساده‌تر به سورس کد ویندوز XP و سرور ۲۰۰۳ فایل آنرا به صورت جداگانه و با حجم ۲.۹ گیگابایت نیز آپلود کرده‌اند. به گفته این افشاگر تعدادی از هکرها از چند سال پیش به این کد دسترسی داشتند اما آنرا مخفی افشا نکردند.

هرچند در حال حاضر میزان استفاده از ویندوز XP به پایین‌تر حد خود رسیده و حتی مایکروسافت دیگر از آن پشتیبانی نمی‌کند اما سیستم عامل ویندوز در قالب پروژه‌ای پیوسته به تکامل رسیده و ممکن است هکرها با تجزیه و تحلیل دقیق سورس کد نسخه XP و ورژن‌های دیگر به مکانیزم‌هایی دست پیدا کنند که کار آنها را برای حمله به نسخه‌های ۷ و ۱۰ به عنوان پرکاربردترین ورژن‌ها ساده کند.

از سوی دیگر برنامه‌نویس‌ها هم می‌توانند از آن برای فراهم کردن امکان پشتیبانی از سخت‌افزارهای جدید و حتی توسعه نسخه‌های سفارشی استفاده کنند.

 

 

منبع : DIGIATO

Print Friendly
شمارنده