موبوگرام ها؛ نسخه های مختلف تلگرام

موبوگرام را همگی کم و بیش می شناسید؛ تلگرام غیر رسمی توسعه یافته به دست تیم هانیستا که از بین تمام جایگزین های شخص ثالث این پیام رسان، در حال حاضر یکی از محبوب ترین هاست.

اگر تا حالا اسم موبوگرام به گوش تان نخورده یا فرصت تجربه آن را نداشته اید، باید بگوییم که این اپلیکیشن نسخه Mod شده ای از تلگرام است با قابلیت های بیشتر و غنی تر؛ امکاناتی که در تلگرام نمی بینید و تغییرات و شخصی سازی هایی که نمی توانید در اپلیکیشن اصلی انجام بدهید.

از آنجا که تیم تلگرام API این اپلیکیشن را به صورت متن باز در اختیار توسعه دهندگان قرار داده، هر شخص مسلط به برنامه نویسی می تواند نسخه مود شده ای از آن بسازد. اعضای تیم هانیستا از نخستین توسعه دهندگانی بودند که خیلی زود و در زمان مناسب در این حوزه دست به کار شدند و مزد زحمات شان را هم با استقبال بسیار خوب مردم گرفتند. موبوگرام با وجود داشتن قیمت پنج هزار تومانی، تا این لحظه بیش از ۵۰۰ هزار بار به طور قانونی از کافه بازار دانلود شده و اگر دانلودهای غیر قانونی آن را در نظر بگیریم، مطمئنا آمار دانلود آن از مرز میلیون هم گذر می کند.

این موفقیت در بازار ایران عاملی شد تا تیم هانیستا نسخه های مختلفی از این اپلیکیشن را در کافه بازار منتشر کند، طوری که در کنار موبوگرام اصلی نسخه های دیگری مثل موبوگرام دوم و سوم و موبوپلاس را مشاهده می کنید. در این مطلب سعی داریم تا به نسخه های دیگر موبوگرام پرداخته و ببینیم که هر کدام چه کاربردهایی دارند و آیا تفاوتی میان آن ها وجود دارد یا خیر.

موبوگرام

قبلا در مطلب بررسی موبوگرام به طور مفصل امکانات این اپلیکیشن را با هم مرور کردیم. اما با فرض این که با موبوگرام آشنا نیستید، خلاصه ای از قابلیت های مهم آن را برایتان بازگو می کنیم.

از این که برای صفر شدن نوتیفیکیشن های تلگرام مجبور به باز کردن تمام مکالمات هستید، متنفرید؟ نمی خواهید کسی بفهمد که پیام هایش را خوانده اید؟ در گروه ها و کانال های مختلفی عضو هستید و در هم ریختگی آن ها آزارتان می دهد؟ موبوگرام تمام این مشکلات را برطرف می کند.

بهترین توصیفی که می توانیم برای موبوگرام به کار ببریم، تلگرامی با قابلیت های مدیریتی و شخصی سازی پیشرفته تر است. رابط کاربری کاملا فارسی، حالت روح، دانلود منیجر با قابلیت زمان بندی، فوروارد با حذف نام ارسال کننده پست، آیدی یاب، مدیریت گروه ها و کانال ها و افراد در دسته های جدا و افکت های تغییر صدا فقط بخشی از امکانات این تلگرام غیر رسمی هستند تا با تسلط و لذت بیشتری بتوانید در محیط این پیام رسان به فعالیت بپردازید.

موبوگرام به غیر از اپلیکیشن اصلی، دارای نسخه دوم و سومی هم هست که به طور رایگان می توانید از کافه بازار دانلودشان کنید.

موبوگرام دوم و موبوگرام سوم

آیا موبوگرام دوم و سوم امکانات اضافه ای نسبت به موبوگرام اصلی ارائه می کنند؟ پاسخ منفی است. موبوگرام دوم و سوم نه تنها هیچ تفاوتی با نسخه اصلی اپلیکیشن ندارند، بلکه «کلون» آن هم محسوب می شوند. اما با وجود موبوگرام شاید بپرسید که اصلا چرا کسی باید به کلون دوم و سوم این اپلیکیشن احتیاج داشته باشد؟

اگر خواننده دیجیاتو بوده باشید، حتما با نرم افزارهای کلون کننده اپلیکیشن ها آشنا هستید. اپلیکیشن هایی مثل Parallel Space و ۲Face برای این طراحی شده اند که یک نسخه مشابه از اپلیکیشن های دیگر بسازند، خصوصا پیام رسان ها که در حالت عادی امکان ندارد دو نسخه مشابه از آن ها را در موبایل تان داشته باشید. مزیت داشتن کلون از یک پیام رسان این است که می توانید در نسخه اصلی یک شماره تلفن را استفاده کنید و در نسخه کلون، شماره ای دیگر.

موبوگرام دوم و سوم هم دقیقا برای همین منظور طراحی شده اند، این که بتوانید برای شماره های مختلف، موبوگرام های جداگانه داشته باشید. در واقع تیم هانیستا کارتان را برای کلون کردن موبوگرام با نرم افزارهای شخص ثالث راحت کرده، هر چند با این حربه و اعلام رایگان بودن موبوگرام دوم و سوم به فکر بالا بردن آمار دانلود و مطرح کردن نام اپلیکیشنش هم بوده است. با بررسی نتایج کار می توان این تصمیم را تصمیمی هوشمندانه قلمداد کرد.

البته به نظر می رسد که نسخه های دوم و سوم موبوگرام عملکرد یکسانی با نسخه اصلی ندارند و به گزارش کاربران کافه بازار، گاهی اوقات مشکلاتی در بارگذاری پیام ها در آن ها دیده می شود.

موبوپلاس

به محصول بعدی هانیستا می رسیم. آیا موبوپلاس هم یک کلون دیگر از موبوگرام است؟ این بار نه. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، موبوپلاس وسیله آرایش و زینت دادن به موبوگرام شماست؛ هر گزینه شخصی سازی که در موبوگرام نیست را در خود گنجانده تا بتوانید شکل و قیافه اپلیکیشن را «دقیقا» به حالتی درآورید که دوستش دارید.

موبوپلاس در اصل یک سازنده تم برای موبوگرام محسوب می شود که در آن می توانید به کمک یک ادیتور پیشرفته، تم یا همان پوسته مورد پسندتان را ساخته و حتی با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. موبوپلاس یک گالری کامل از این پوسته های ساخته شده توسط دیگر کاربران هم ساخته که می توانید آن ها را دانلود و روی موبوگرام تان اعمال کنید.

البته به خاطر مشکلات فعلی سرور موبوپلاس شاید بعضی دسته بندی های این گالری برایتان باز نشوند و نتوانید به همه آن ها دسترسی داشته باشید، مشکلی که ظاهرا با به روز رسانی ۳٫۳ اپلیکیشن هنوز برطرف نشده. ولی در مجموع در گالری پوسته ها، خصوصا در بخش برگزیده ها می توانید تم های بسیار خوش ساخت و دلنشینی را پیدا کنید.

ارائه تصاویر پس زمینه آماده و انواع فونت و همچنین بازگردانی شکلک های قدیمی تلگرام و حذف کامل اکانت تلگرام هم از دیگر خدمات موبوپلاس هستند.

مجموعه اپلیکیشن های موبوگرام، موبوگرام دوم، سوم و موبوپلاس روی هم رفته تا الان بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بار از کافه بازار  دانلود شده اند، آماری که نشان از موفقیت و محبوبیت این تلگرام غیر رسمی میان ایرانی ها دارد. اگر شما هم به چیزی فراتر از امکانات تلگرام برای مدیریت پیام هایتان احتیاج دارید، تقریبا می توان گفت که در حال حاضر موبوگرام قدرتمندترین جایگزین پیش روی شماست.

 

منبع : DIGITAO

نظر شما چیست؟

Print Friendly
شمارنده