رونمایی رسمی از Xbox One X

مایکروسافت کنسول ارتقایافته خود را که پیش‌تر با نام رمز «پروژه اسکورپیو» از آن یاد می‌شد، رسما اکس‌باکس وان اکس ( Xbox One X) نامید و به بیان ویژگی‌های آن پرداخت.

«پروژه اسکورپیو» از امروز رسما به اکس‌باکس وان اکس (Xbox One X) تغییر نام داد. فیل اسپنسر، رئیس واحد اکس‌باکس، طی کنفرانس مطبوعاتی مایکروسافت در چارچوب نمایشگاه سرگرمی‌های الکترونیک، E3 2017، با اعلام این خبر به تشریح ویژگی‌های تازه‌ترین، قدرتمندترین و در عین حال، کوچک‌ترین کنسول بازی شرکت متبوع خودپرداخت.  

«اکس‌باکس وان اکس»، کنسولی مبتنی بر پلتفرم فعلی اکس‌باکس وان و ظاهری بسیار مشابه، اما با تغییرات سخت‌افزاری عمده است.  

پردازنده گرافیک یا جی‌پی‌یو این کنسول، ۱٫۱۷۲ گیگاهرتزی و کارایی آن ۶ ترافلاپ، یعنی با توان محاسبه ۶ تریلیون عملیات ممیز شناور در ثانیه است. پردازنده فوق را ۱۲ گیگابایت حافظه GDDR5 با پهنای باند حافظه ۳۲۶ گیگابایت بر ثانیه همراهی می‌کند. البته ۳ گیگابایت از ۱۲ گیگابایت حافظه مذکور، برای خود سیستم کنار گذاشته شده است و بازی‌سازان می‌توانند روی ۹ گیگابایت به‌جا مانده مانور دهند.  

مایکروسافت به‌طور خاص از نوع جی‌پی‌یو تعبیه شده در کنسول خود سخن نگفت، اما می‌دانیم که این پردازنده با سیستم سرمایش مایع خنک می‌شود. استفاده از این نوع خنک‌کننده برای کنسولی که قرار است در خروجی خود، گرافیک ۴K تحویل دهد دور از انتظار نبود. مایکروسافت در همین باره اظهار داشت، آنچه Xbox One X در اختیار کاربر قرار می‌دهد، ۴K واقعی است که در این‌صورت هر نمای گرافیکی می‌تواند حاوی ۸ میلیون پیکسل باشد؛ ضمن اینکه پشتیبانی از دامنه دینامیک بالا (HDR)، پهنه رنگ گسترده و پخش محتوای ۴K UHD روی دیسک‌های بلو-ری را نیز باید به آن اضافه کنیم.  

نکته مهم دیگر اینکه هم لوازم جانبی و هم بازی‌های سازگار با اکس‌باکس وان، با کنسول اکس‌باکس وان اکس نیز سازگار خواهندبود، با این مزیت که بازی‌های کنسول قبلی روی کنسول جدید، هم سریع‌تر بالا می‌آیند و هم کیفیت تصویری بهتری خواهندداشت. حتی اگر با این اکس‌باکس جدید به‌جای نمایشگر ۴K روی نمایشگر ۱۰۸۰p خروجی بگیرید، باز هم به مدد تکنیکی موسوم به سوپرسمپلینک، گرافیک بازی بهبود چشمگیری خواهدیافت و تصاویر دقیق‌تر به نظر خواهندرسید.

برخی تفاوت‌های Xbox One X در مقایسه با Xbox One اصلی:

  • جی‌پی‌یو کنسول جدید، ۴٫۶ بار قدرتمند از همتای پیشین خود در اکس باکس وان است.
  • این جی‌پی‌یو متشکل از ۴۰ واحد محاسباتی مجزا است که در مقایسه با ۱۲ واحد محاسباتی اکس‌باکس وان، ارتقای چشمگیری به‌شمار می‌آید.
  • سرعت سی‌پی‌یو اِی‌ام‌دی در اکس‌باکس وان ۱٫۷۵ گیگاهرتز بود که در کنسول جدید به ۲٫۳ گیگاهرتز افزایش یافته است.  

علاوه بر این، گزارش سایت یوروگیمر نشان می‌دهد که «وان اکس» اولین کنسولی خواهدبود که از فناوری نرخ فریم انطباقی یا FreeSync پشتیبانی می‌کند. اما مزیت این فناوری چیست؟ فرض کنید کنسول باید تصاویر بازی را با نرخ ۶۰ یا مثلا ۳۰ فریم در ثانیه نمایش دهد ولی به هر علتی ناگهان از این کار بازمی‌ماند و تعداد فریم‌ها در ثانیه کاهش می‌یابد. در این‌ حالت، گرافیک صحنه اصطلاحا پرپر می‌زند. کنسول‌های رایج، برای رفع این مشکل معمولا از فناوری قدیمی‌تر V-Sync استفاده می‌کنند، اما این فناوری نیز گاهی به بروز مکث‌ها و وقفه‌های آنی منجر می‌شود که در بازی‌های پرتحرک اتفاق خوشایندی نیست.

استفاده از FreeSync این مشکلات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و از وقفه‌های محسوس جلوگیری می‌کند. این قابلیت، به‌ویژه هنگام اجرای گرافیک ۴K اهمیت زیادی دارد. مایکروسافت می‌گوید حتی بازی‌های اکس‌باکس ۳۶۰ نیز در صورت اجرا روی «وان اکس» از این فناوری بهره خواهندبرد.

اما جنبه ناخوشایند ماجرا این است که شاید بسیاری از کاربران وان اکس فعلا نتوانند از فناوری FreeSync بهره‌مند شوند، زیرا برای استفاده از این فناوری یا باید مانیتوری داشته باشند که از FreeSync روی استاندارد HDMI پشتیبانی کند و یا تلویزیونی داشته باشند که به پورت HDMI 2.1 مجهز باشد. این در حالی است که استاندارد HDMI 2.1 هنوز به تصویب رسمی نرسیده است. پس قاعدتا کاربران معدودی به یکی از دو نوع نمایشگر اشاره‌شده در بالا دسترسی دارند.

کدام هدست‌ها پشتیبانی می‌شوند؟

پشتیبانی «اکس‌باکس وان» و «اکس‌باکس وان اکس» از هدست‌های واقعیت مرکب (mixed reality) از سال ۲۰۱۸ آغاز خواهدشد.

دارندگان اکس‌باکس تنها به یک هدست خاص محدود نخواهندبود و مایکروسافت همه هدست‌های مبتنی بر پلتفرم Windows Mixed Reality را پشتیبانی خواهدکرد و فرقی نمی‌کند که اچ‌پی آن را ساخته باشد یا ایسر یا دل و یا لنوو. «هولولنز» نیز همچنان به حضور خود ادامه می‌دهد، هرچند کار آن، واقعیت افزوده است و نه واقعیت مجازی.

و سرانجام اینکه، کنسول جدید از ۷ نوامبر با قیمت ۴۹۹ دلار به بازار عرضه خواهدشد. مایکروسافت در همین راستا اخیرا قیمت وان اس را با ۵۰ دلار کاهش به ۲۴۹ دلار رساند.

منبع : جی اس ام

Print Friendly
شمارنده