چرا باید از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنیم؟

احراز هویت دو مرحله ای، ویژگی که به شما اطمینان بیشتری برای حفظ اطلاعات خصوصی‌تان در مقابل هکرها می‌دهد. یاهو پنجشنبه اعلام کرد که بیش از ۵۰۰ میلیون حساب کاربری در این سرویس دهنده هک شده است، اگر شما هم یکی از افراد تحت تاثیر این واقعه باشید، ممکن است به زودی اطلاعاتی چون ایمیل، شماره تماس و سایر مشخصات شما در فضای مجازی منتشر شود. با این حال شما می‌توانید با استفاده از راهکارهایی از چنین وقایعی پیشگیری کنید. همه اینها به درک مفهموم احراز حویت دو مرحله‌ای برمی‌گردد، در واقع این مفهومی است که هر دارنده گوشی موبایل هوشمند یا حساب کاربری فیسبوک با آن آشنا است.

مفهوم آن بسیار ساده است، با این حال از توان مقابله بالایی در برابر هکرها برخوردار داست. در اغلب موارد احراز هویت دو مرحله ای یا فعال سازی دو مرحله ای با ورود رمز در وب سایت و سپس دریافت رمز دوم از طریق گوشی هوشمند شما امکان پذیر است. به عبارتی برای وارد شدن به حساب کاربری خود در جیمیل، ابتدا باید رمز خود را در مرورگر وارد کنید و سپس رمز دیگری را که از طریق گوشی خود دریافت کرده‌اید، وارد کنید.

این لایه اضافی کمک بزرگی به حفظ اطلاعات شما خواهد کرد، زیرا هکر ممکن است به اطلاعات تحت وب شما دسترسی پیدا کند اما دسترسی فیزیکی او به گوشی شما در شرایط عادی امکان پذیر نیست و حداقل شرایط را برای او بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد کرد.

news-636019290093160995متاسفانه هنوز هم برخی از سرویس‌های مشهور این سیستم امنیتی را ارئه نکرده‌اند، اما بیشتر آنها چنین قابلیتی را دارند. در اینجا برخی از برنامه‌های محبوبی را که از این قابلیت امنیتی بهره می‌برند را معرفی می‌کنیم:

Facebook Security Settings: گزینه “Login Approvals” را انتخاب کنید.

Google 2-Step Verification: از این مورد برای حفظ اطلاعاتتان در جیمیل استفاده کنید.

Twitter : تنظیمات توییتر

Snapchat: تنظیمات اسنپ چت

Yahoo Two-Step Verification: (خیلی پیش و پا افتاده است!)

LinkedIn Privacy Settings: به پایین پیمایش کنید و در بخش “Security” گزینه مربوطه را فعال کنید.

توجه کنید که برای فعال سازی این ویژگی نیاز به ارائه شماره تلفن هستید.

نظر شما در مورد احراز هویت دو مرحله‌ای چیست؟ آیا از آن استفاده می‌کنید؟

Print Friendly
شمارنده