چطور به انسانی بهتر تبدیل شویم؟

همهٔ ما در زندگی اشتباهاتی را مرتکب شده‌ایم، مثلا کسی را در مدرسه مسخره کرده‌ایم یا دروغی گفته‌ایم؛ هرچند احتمالا بعد از آن احساس گناه کرده‌ایم. هیچکس همیشه عالی و کامل نخواهد بود اما این بدین معنا نیست که نباید به عالی شدن و بهتر شدن فکر کنیم. اگر می‌خواهید به انسان بهتری در زندگی‌تان تبدیل شوید می‌توانید ۱۴ راهکاری که در ادامه آورده شده‌اند را دنبال کنید.

۱.از خودتان تعریف کنید

هر روز صبح قبل از اینکه روز معمول و روتین خود را شروع کنید چند لحظه‌ای از خودتان تعریف کنید. مثلا از لباستان، موهایتان، یا نحوهٔ استفاده از مهارت‌هایتان. اگر به خودتان از نظر احساسی نیرو بدهید باعث شاد شدن شماخواهد شد و وقتی شما خوشحال هستید این خوشحالی شما می‌تواند روی کسانی که در اطراف شما هستند هم تاثیر بگذارد.

۲. بهانه جویی نکنید

سرزنش کردن همسر، رئیس و مشتری کار بیهوده‌ای است و چیزی را درست نمی‌کند. بجای اینکه انگشت‌تان را به طرف دیگران بگیرید و آنها را مقصر شاد نبودن یا موفق نبودن خودتان در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌تان بدانید، اشتباهات‌تان را قبول کنید و از آنها درس بگیرید. وقتی این کار را بکنید به انسان بهتری تبدیل خواهید شد و روابط‌تان با دیگران بهبود خواهد یافت.

۳. خشم‌تان را رها کنید

رها کردن خشم به حرف راحت‌تر از عمل است. با اینکه خشم احساسی طبیعی است اما نمی‌توانید اجازه بدهید که بر شما غالب شود. وقتی این اتفاق بیوفتد، احتمالا تصمیمات ناعاقلانه‌ای می‌گیرید و مهم‌تر از همه اینکه ممکن است بر سلامتی شما تاثیرگذار باشد. تحقیقات نشان داده‌اند که خشم زیاد موجب مشکلات گوارشی، مشکل درخوابیدن و حتی بیماری‌های قلبی می‌شود. برای رهایی از خشم پیشنهاد شده است که احساساتتان را یادداشت کنید، مدیتیشن کنید و یادبگیرید که افکارتان را مدیریت کنید.

۴. بخشش را تمرین کنید

بخاطر خودتان دیگران را ببخشید و خودتان را از احساسات منفی و تجربیات بد گذشته رها کنید.

۵. صادق باشید

چه احساسی پیدا می‌کنید اگر کسی که دوستش دارید یا شریک کاری‌تان به شما دروغ بگوید؟ شما این کار را به عنوان نقض اعتماد به شمار می‌آورید. اگر می‌خواهید هم در زندگی شخصی و هم در زندگی کاری‌تان آدم بهتری باشید، باید همیشه راستش را بگویید و حرفی که می‌خواهید بزنید را واضح بیان کنید.

۶ یاری رسان باشید

فرقی نمی‌کند صندلی‌تان را در مترو به یک پیرمرد بدهید، به همکارتان روی یک پروژه کمک کنید یا خریدهای کسی را تا دم خانه‌اش ببرید، اما کمک کردن به دیگران راحت‌ترین و تاثیرگذارتین راه برای تبدیل شدن به انسانی بهتر است. وقتی به دیگران کمک میکنید هم نسبت به خودتان و هم نسبت به اطرافیان‌تان احساس بهتری پیدا می‌کنید.

۷. به دیگران گوش کنید

گوش دادن به دیگران و اظهار همدردی با آنان یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. اینکه شنوندهٔ خوبی باشید می‌تواند به شیوه‌ای مثبت زندگی‌تان را تغییر دهد.

۸. همیشه مودب باشید

مگر گفتن یک «متشکرم» یا نگه داشتن در آسانسور برای یک نفر چقدر زحمت دارد؟ شاید همین کارها بتواند روز یک نفر دیگر را بسازد و او را خوشحال کند. فرقی نمی‌کند چقدر یک نفر بی ادب و بد است، اما شیوهٔ رفتار یک نفر دیگر نباید تعیین کنندهٔ نوع رفتاری که شما متقابلا نشان میدهید باشد.

۹. خودتان باشید

۵ دلیل برای خودتان بودن وجود دارد: می‌تواند ارزش‌ها و باورهای خودتان را داشته‌باشید، هویت شخصی و منحصر بفرد خودتان را داشته باشید، شجاعت پیدا کنید، حد و مرز تعیین کنید و تمرکز و مسیر خود را پیدا کنید.

۱۰. پذیرای تغییرات باشید

فرقی نمی‌کند یک رستوران جدید را امتحان می‌کنید، به یک جای جدید مسافرت می‌کنید یا کاری که همیشه از انجام آن واهمه داشته‌اید را انجام میدهید، شما همیشه باید پذیرای تغییرات باشید. این کار همواره باعث رشد می‌شود چراکه چیزهای جدیدی را تجربه می‌کنید.

۱۱. محترم باشید

چه احساسی پیدا می‌کردید اگر کسی با کفش‌های گلی وارد خانه‌ای که تازه تمیز کرده‌اید می‌شد؟ احتمالا از اینکه کفش‌هایش را درنیاورده ناراحت و عصبانی میشوید! این موضوع را در ذهن داشته باشید و در زندگی روزمره‌تان هم اعمال کنید. مثلا زباله یا ته سیگارتان را در پیاده رو یا مکان‌های عمومی نیدازید چون قرار است بالاخره یک نفر دیگر آنجا را تمیز کند!‌به وقت، افکار، ایده‌ها، شیوهٔ زندگی، احساسات، کار و هرچیز دیگران احترام بگذارید. لازم نیست موافقت کنید، اما مردم حق این را دارند که افکار خودشان را داشته باشند و افکار شما لزوما از آنها بهتر و برتر نیست.

۱۲. دست خالی جایی نروید

اگر به مهمانی‌ای در خانهٔ دوستتان می‌روید یادتان باشد که دست خالی نروید. حتی اگر می‌دانید آنجا پر از غذا و نوشیدنی خواهد بود هم باز برای اینکه از دعوتشان سپاسگزاری و قدردانی کنید دست خالی نروید.

۱۳. چیزهای جدید یادبگیرید

اگر دلیل حملهٔ یک کشور به کشور دیگر را نمی‌دانید یک زمانی را اختصاص بدهید و در مورد آن مطالعه کنید. از کسی که در این باره اطلاعات دارد سوال کنید و نظرش را جویا شوید. به یاد داشته باشید که اطلاع داشتن از فرهنگ‌ها و افراد مختلف و نحوهٔ زندگی آنها می‌تواند شما را به انسانی باهوش و صاحب نظر تبدیل کند. این کار باعث میشود که با نقطه نظراتی غیر از نقطه نظرات خودتان هم آشنا شوید و یک مسئله را از زوایای دیگر هم ببینید.

۱۴. دیگران را سورپرایز کنید

چه احساسی بهتان دست می‌دهد وقتی باعث لبخند کسی میشوید؟ احساس خوبی دارد نه؟ هرازگاهی همکار یا کسی که دوستش دارید را با هدیه‌ای، دعوت به شامی یا پیشنهاد کمک خوشحال کنید.

یک شبه نمی‌توانید به انسان بهتری تبدیل شوید، اما امکانش وجود دارد. به خودتان باور داشته باشید و بدانید که این اتفاق حتمی است، البته اگر تلاش کنید.

 

 

منبع : دیجیرو

Print Friendly

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شمارنده